Bóg, Naród, Ojczyzna. Ojcowizna otwarta na świat - od 1999 jako biuletyn Konserwatysta Małopolski ISSN 1773-3946
Blog > Komentarze do wpisu
Ks K. Pożarski Niezłomny Pasterz w Rosji Sługa Boży biskup Antoni Malecki 1861-1935


W styczniu 2010 r. ukazała się książka  pt „ Niezłomny Pasterz  w Rosji  Sługa Boży  biskup Antoni Malecki  1861-1935” , wydana  przez Wydawnictwo  Sióstr Loretanek w Warszawie.

Autorem tej książki jest ks. Krzysztof Pożarski, od dwudziestu lat  duszpasterz  za wschodnią granicą Polski. Obecnie jest proboszczem parafii św Stanisława  w Sanki Petersburgu (Rosja), a także rektorem sanktuarium Matki Bożej  Trzykroć Przedziwnej . Jest założycielem katolickich  parafii  w kilku miastach północno-zachodniej  Rosji i duszpasterzem  petersburskiej Polonii oraz zasłużonym działaczem  polonijnym w Rosji, propagatorem kultury polskiej  i nauki języka polskiego. Jest Wydawcą kwartalnika  historycznego  „ Nasz kraj”, poświęconego tematyce polonijnej , a zwłaszcza historii Kościoła katolickiego  w Rosji.

Wydał dwa przewodniki po sanktpetersburskich archiwach oraz książkę  o dawnym cmentarzu Wyborskim w mieście  nad Newą. Przyczynił się do upamiętnienia kilku miejsc związanych z martyrologią polskiego Narodu  w Rosji. Przygotowuje książkę o konfiskacie majątków ziemskich po upadku powstań narodowych w petersburskich archiwach.

  Autor książki opisuje szczegółowo  ( za pomocą tekstu, rysunków, map i fotografii) działalność bpa Antoniego Maleckiego  w Rosji carskiej i sowieckiej. Bp Malecki pochodził ze szlacheckiego rodu  Maleckich  herbu Jelita. Związany był najbardziej  z Petersburgiem, a następnie  z tym samym miastem o zmienionej przez sowietów nazwie – Leningradem. Korzystając z doświadczeń św. Jana Bosko stworzył Zakłady Wychowawczo-Rzemieślnicze, w których poprzez prace wyciągał  z dna życiowego  dzieci i młodzież. , przede wszystkim polską.  Od początku  czyli za caratu  był prześladowany ze względu  na wielki szacunek, jakim darzyła go społeczność petersburska. Prześladowania wzmogły się  po przewrocie bolszewickim. Prałat Malecki  działał jako rektor w tajnym seminarium  duchownym i w okresie antyreligijnych  wystąpień władzy  był traktowany jako wróg tej władzy. W 1923 r. bolszewicy wytoczyli w Moskwie  proces  przeciwko  petersburskiemu duchowieństwu, w ramach którego  prałat Malecki został skazany na 3 lata więzienia.  W 1926r.  w kościele francuskim w Leningradzie  w największej  tajemnicy  wyświęcono  prałata A. Maleckiego  na biskupa.

W 1930 r. bp Malecki  w wieku 70 lat został skazany na trzyletnią  izolację  i osiedlenie na Syberii, we wsi Dubinino w rejonie brackim (600km na północ od Irkucka).

Polski konsul  w Leningradzie Zbigniew Belina-Prażmowski  przekonał bpa Maleckiego  ( który  był ciężko chory i chciał umrzeć w mieście nad Newą pośród swoich wiernych) do powrotu do Polski.

Do Warszawy wrócił bp Malecki w bardzo złym stanie zdrowia w kwietniu  1934r. We wrześniu 1934r.  z Episkopatu Polski wysłano  do bpa Maleckiego list  z wyrazami wdzięczności  i zapewnieniem  o modlitwie.  Pod listem  podpisało się  24 polskich biskupów.

Bp Malecki  nie odzyskawszy  zdrowia  zniszczonego  przez prześladowców sowieckich  zmarł  17 stycznia 1935 r. i został pochowany po uroczystym pogrzebie  w katedrze warszawskiej . W 1960r.  grób bpa Maleckiego  został przeniesiony  na cmentarz Powązkowski ( cywilny) w Warszawie.

Słowo wileńskie  3 maja 1934r.  przedstawiło  artykuł  o bpie Maleckim  pt „ Będzie kanonizowanym, będzie świętym”.

Natomiast dopiero  31 maja 2003r.  w Wyższym Duchownym Seminarium w Petersburgu został zapoczątkowany  przez abpa T. Kondrusiewicza  proces beatyfikacyjny  nowych męczenników Rosji. Proces otrzymał w Watykanie tytuł :” Dzieło o beatyfikacji i ogłoszenie męczennikami  abpa Edwarda Profitlicha i 15 współwyznawców”. Do tej grupy męczenników  został włączony  także bp A. Malecki.

Należy podkreślić , że wydanie unikalnej książki  o biskupie A. Maleckim, a także powstanie  w Moskwie filmu o nim pt „ Biskup Malecki – Petersburski ksiądz Bosko”

(film ten zdobył  I nagrodę ex quo Prezesa Telewizji Polskiej na XXII Międzynarodowym

Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w 2007r. w Niepokalanowie ). Opisano go krótko  przy pomocy  notatki:” Ponury i wstrząsający  obraz prześladowań  ludzi Kościoła przez  bolszewicki totalitaryzm… a w tej gehennie  odważny  biskup Malecki – petersburski ksiądz Bosko zakłada  sierociniec dla opuszczonych  chłopców i jednoczy wspólnotę  wiernych . ksiądz biskup jest świadectwem  wyjątkowej odwagi  zakorzenionej w Chrystusie) , świadczy o tym, ze aktualnie władza rosyjska w sposób świadomy  pozbyła się centrum ateizmu  w Moskwie na rzecz Brukseli.

Zbigniew Dmochowski
Ks K. Pożarski Niezłomny Pasterz w Rosji Sługa Boży  biskup Antoni Malecki 1861-1935, Wydawnictwo Sióstr Loretanek , Warszawa 2010 r.
foto:
http://pl.catholicmartyrs.org/index.php?mod=pages&page=persons
piątek, 26 lutego 2010, reakcja

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
www.flickr.com
stefan_kosiewski pod ochroną prawa - unter dem Denkmalschutz * 41- 250 Czeladź, Polen photoset stefan_kosiewski pod ochroną prawa - unter dem Denkmalschutz * 41- 250 Czeladź, Polen photoset
statystyka